+90 312 394 66 66
bilgi@ucelmetal.com

Piknik Masası

İlkbahar mevsiminin başlaması ile birlikte Türkiye’de havaların güzel olmasını fırsat bilen her insan, hafta sonu gibi dönemlerde piknik yapmayı tercih eder. Piknik, insanların ailesi, sevdikleri ve arkadaşları ile bir masa etrafında toplanıp yiyecek içecek tüketmesi, eğlenmesi ve sohbet etmesi şeklinde gerçekleştirilen bir etkinliktir. Bu bağlamda piknik gerçekleştirilecek alanlar içinde kullanılacak kent mobilyaları kapsamında da Üçel Metal firması tarafından üretimleri gerçekleştirilmektedir. Firma bu konuda gerçekleştirdiği üretimlerde de piknik masası ürünleri ile hizmet sunmaktadır.

Piknik Masaları

Yerel yönetimler veya özel teşebbüsler tarafından piknik alanları oluşturulurken, kentlerde genellikle ağaçlık alanlar ve daha fazla oksijene sahip yeşil bölgeler tercih edilir. Bu bölgeler içerisinde hem oturma alanları hem mangal ve barbekü alanları hem de oyun alanları sağlanarak keyifli piknik gerçekleştirilmesi için bölgeler kurulur. Örneğin, parklar veya çamlık alanlar içerisinde kurulan piknik bölgelerinde piknik yapılacak aile ve grupların sofra ve dinlenme alanı şeklinde kullanılması için de piknik masası ürünleri gereklidir.

Piknik alanlarında kullanılan masalar genellikle metal veya beton iskelet ile oluşturulduktan sonra üst kısmında ahşap kullanım bölgesi oluşturulur. Yani masaların hem oturma noktalarında hem de üst noktalarında ahşap kısımlar yer alır. Çünkü ahşap özellikle yaz mevsimlerinin sıcak zamanlarında dahi sıcağı iletmediği için daha rahat bir kullanım oluştururken, daha dayanıklı ve sağlıklı bir kullanım imkanı da sunmaktadır. Üstelik ahşap kolaylıkla her dönem yeniden boya ve temizlik yapılarak kullanılabilir.

Çatılı Piknik Masası

Parklar ve ormanlık alanlar içerisinde kullanılan piknik masası ürünleri genellikle üstü açık şekilde üretilmektedir. Bu tür masalar çoğu zaman iki tarafında oturma bankı bulunan tasarımlar ile sağlansa dahi bazen dört bir tarafında oturulacak alanı bulunan masalar da olabilir. Bu klasik tasarım dışında masaların genellikle üstü açık olmak ile birlikte sadece açık havalarda ve güneşli zamanlarda kullanımı mümkün olmaktadır.

Açık masalar belirlenen zamanlarda rahat kullanım imkanı oluşturan ürünler olsa dahi Üçel Metal firması tarafından üretilen ürünler çatılı yani üstünde kamelya bulunan tasarımı ile her dönem kullanım sağlayacak bir avantaj sunmaktadır. Aslında bu tip masalar daha çok kamelya gibi bir ürün adı almaktadır. Anadolu’da sıklıkla birçok farklı bölgede yer alan bu masalar üstü kapalı olduğu için özellikle yaz mevsimlerinde güneşin sıcak ve rahatsız edici etkilerinden korunmayı sağlar.

Üstü Kapalı Piknik Masası

Kamelya şeklinde de adlandırılmakta olan çatılı yani üstü kapalı piknik masası istenilen durumda üstü rahatlıkla tekrar açılarak da kullanılabilecek bir tasarım oluşturmaktadır. Aslında çatılı şekilde adlandırılan masalar, şıngıl adı verilen yalıtım malzemesi ile üst kısmı kapatılmış ve alt kısmında oturacak bölgeleri olan tasarımlardır. Üstü kapalı olduğunda sadece yaz mevsimlerinde güneşin etkilerinden korunmak için değil ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağmur gibi iklim etkilerinden de muhafaza etmek için bu ürünler kullanılabilir.

Piknik Masası Ölçüleri

Açık alanlarda kullanılan piknik masası ürünleri genellikle belirli bir ölçü ile üretilir. Aslında tam olarak standart bir ölçüsü bulunmasa da örnek olarak çatılı şekilde üretilmiş bir masa genişlik, derinlik ve yükseklik açısından yaklaşık 300 santimetre gibi bir ölçü oluşturmaktadır. Klasik şekilde üretilmiş bir masa ise seçilen ürün türüne göre kare veya dikdörtgen tasarımı ile farklı ölçüler oluşturabilir. Örneğin, standart şekilde iki tarafında oturma bankı bulunan dikdörtgen bir masanın genişliği 180, derinliği 150 ve yüksekliği 75 santimetre olabilir.

Piknik Masası Boyutları

Masalarda ölçüler metre ile hesaplandığı için bu ölçülerin dışında da yine benzer şekilde boyutlar önemli bir nokta oluşturur. Aslında bu tip masalarda da uygulama açısından uzmanların göz önünde bulundurduğu noktalardan biri şeklinde de metreküp özelliği olarak 2 metreküp gibi bir hacim oluşturduğu göz önünde bulundurulabilir.

Hacim masa için boyut anlamına geldiğinden dolayı örnek olarak 1 dönümlük bir alan içerisinde kullanılacak piknik masasıürünleri için boyutlar önem arz eder. Bu konuda da biraz önce örnekte bahsedildiği şekilde standart bir masa 2 metreküp gibi bir alanda hacim kaplamaktadır. Ancak dört tarafında oturma bankı bulunan üstünde kamelya bulunan bir kare masa daha yüksek bir boyut kaplayabilir. Bu tip bir masa 7 metreküp gibi bir alanı doldurabilir.

Piknik Masa Çeşitleri

Standart olarak Üçel Metal tarafından üretilen masalar, demir iskelet üzerinde ahşap kullanım alanları ile tasarlanmaktadır. Ancak ürün çeşitleri açısından çok daha geniş bir yapı bulunmaktadır. Bu bağlamda piknik masası seçimleri gerçekleştirirken; kamelya, gazebo, pergole, masa ve çatılı masa şeklinde temel seçimler yapılabilir.

Kamelya ve gazebo olarak adlandırılacak ürün çeşitleri genellikle üst kısmında yine pergole eklentisi bulunan ve ortasında masa eklentisi yer almasa dahi kenar kısımlarında oturma bankları bulunan bir tasarım sağlamaktadır. Yani ürün içerisinde isteğe bağlı şekilde farklı bir masa tasarımı kullanılabilir. Pergole olarak görülecek tasarımlar ise oturma bölgesinin üstünde güneşten muhafaza edebilmek için eklenmiş şekilde bir sundurma bulunduran ürünler sağlamaktadır.

En önemli ürün çeşitleri ise klasik bir şekilde üretilmiş masa ürünleri ve çatılı şekilde üretilmiş masa ürünleridir. Bu ürünler bugün park alanlarında, piknik alanlarında veya çamlık gibi alanlarda sıklıkla görülmektedir. Klasik masalar açısından da seçilebilecek ürün türleri arasında kare masa, dikdörtgen masa veya yuvarlak masa gibi tasarımlar bulunmaktadır. Kare masa ürünleri iki tarafında veya dört tarafında oturma alanı bulunan tasarımlar sağlayabilir. Dikdörtgen masa ürünleri de benzer bir şekilde seçilebilir. Ancak hem kare hem de dikdörtgen masalarda oturma banklarının arka kısmında sırt dayama bölgesinin bulunup bulunmaması durumunda da seçim yapılabilir. Benzer şekilde yuvarlak masa tasarımları da yer almaktadır.

Çatılı masalar ise yine standart masalarda görüldüğü üzere tavan tasarımları aynı olmakla birlikte sadece üst kısmında çatı eklentisi bulunması ile değişiklik oluşturmaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmurlu havalarda dahi kullanımı sürdürebilmek için çatılı masalar avantaj sağlamaktadır.

Piknik Masası Fiyatları

Üçel Metal firması tarafından gerçekleştirilen tasarımlar ile birlikte değişen çeşitleri sunulan bu masalarda kullanılacak alanın boyutları göz önünde bulundurularak adet seçimleri yapılabilir. Ayrıca adet seçimleri dışında kullanacak ürün tipi, sağladığı malzeme yapısı ve boyutlar gibi noktalar sayesinde de masa fiyatları belirlenebilir.

Piknik Masası Fiyatları İstanbul

Firma İstanbul içinde de birçok farklı park ve piknik alanında kullanılabilecek piknik masası ürünleri sağlamaktadır. İstanbul’da bugün firma tarafından üretilmiş ürünler birçok farklı piknik alanında kent parkları, mahalle parkları ve ormanlık alanlarda kullanılmaktadır. Bu bağlamda da kullanım alanının boyutları göz önünde bulundurulduğunda, kullanılan ürün sayısına ve ürün türüne göre fiyatlar belirlenmektedir.

Piknik Masası Fiyatları Ankara

Üçel Metal firması özellikle Başkent Ankara’da üretimlerini çok yoğun bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Ankara kentinde de fiyatlar ayrı bir şekilde belirlenmektedir. Merkez başkentte kullanılacak ürünler için fiyat belirlemeleri yapılırken, bilhassa ürün türleri ve kullanılan malzeme çeşidi göz önünde bulundurulur.

Piknik Masası Firmaları

Türkiye’de piknik masası üretimi gerçekleştiren onlarca farklı firma bulunmasına rağmen çok uzun yıllardır kalitesi ile tanınan bir firma olan Üçel Metal bu konuda en önemli tercihlerinden birini sağlamaktadır. Çünkü firma yaklaşık 30 yıldır sektörde yer alması ile birlikte standart masalar, çatılı masalar, pergole masalar veya kamelya gibi ürünlerde kaliteli ve estetik tercihler oluşturmaktadır.

Piknik Masa İmalatı

Firma tarafından yapılan piknik masası üretimlerinde aslında standart yani temel boyutlar ve ölçüler göz önünde bulundurulsa da kullanıcılar tarafından gelen taleplere uygun şekilde farklı üretimler de sağlanmaktadır. Bu bağlamda ölçüler, boyutlar ve üretim şekilleri hesaba katılarak, malzeme seçimleri de yapıldıktan sonra istenilen şekilde imalat yapılabilir. Özellikle kullanım sayısının belirlenmesi ile birlikte istenilen masa tipinde çok yüksek sayılarda imalat dahi kısa sürede sağlanabilmektedir.

Piknik Masası Metal

Temel olarak masalarda iskeletin metal olması ve oturma kısmı ile servis kısmının ahşap olması tercih edilmektedir. Ancak ahşap yıllar içerisinde aşınan, parçalanan ve onarım yapılması gereken bir malzemedir. Bu nedenle masanın tamamıyla metal şekilde üretilmesi ve her ayrıntısının metal olması da tercih edilebilir. Bu sayede metal masalar sadece belirli dönemlerde temizlik ve boya yapılarak yeniden tertemiz bir hale gelebilir.