+90 312 394 66 66
bilgi@ucelmetal.com
Banklar

Dış Mekan Çöp Kovaları

Çöp Kovaları

Kullanım alanında görevini tamamlamış gıda, temizlik malzemesi, hurda, metal veya plastik gibi tüm atıklar çöp olarak adlandırılır. Hem yaşam alanlarında hem de çalışma alanlarında bu tip atıkların uzaklaştırılması için de çöp kovaları kullanılır. Her alanda temel kullanım malzemelerinden biri olan çöp kovaları bilhassa Üçel Metal firması tarafından birçok farklı kategoride üretilmektedir. Firma, 1993 yılından bu yana 26 yıl gibi bir sürede tasarım, üretim ve uygulama aşamasında kent mobilyaları ve metal imalatı ile bu konuda hizmetler vermektedir.

Dış Mekan Çöp Kovaları

Şehir yaşamı içerisinde halk kullanımı için ayrılmış alanlar, insanların toplu kullanım gerçekleştirdiği alanlar veya yaşam alanları içerisindeki toplu kullanım alanları gibi noktaların her biri dış mekan olarak adlandırılır. Yani parklar, bahçeler, sosyal tesisler, dinlenme alanları, sokaklar, caddeler ve bulvarlar gibi her alan şehirler içerisinde dış mekan olarak adlandırılır. Bu mekanlar içerisinde de dış mekan çöp kovaları kullanımı gerçekleştirilir. Dış mekanda kullanılacak ürünler, malzeme yapısı açısından ve kullanım pratikliği açısından daha fazla dayanıklılık ve sağlamlık göstermelidir. Bu sayede atıkların ortaya çıkardığı asit ve zehirli gazlar gibi tüm etmenlerden daha az etkilenerek, daha dayanıklı bir şekilde kullanılabilir.

Dış mekanların yapısı, genellikle atmosferin açık olmasından dolayı tüm kullanım malzemelerini daha fazla yıpranmaya uğratacak bir yapı gösterir. Özellikle ülkemizde kullanım alanları düşünüldüğünde, Ankara gibi şehirlerde yaz mevsimlerinde sıcak ve sürekli güneşlenme ile karşılaşan bir atmosfer görülmektedir. Kış aylarında ise gayet soğuk hatta sıfırın altında derecelere kadar ulaşan soğuk havalar ile karşılaşılmaktadır. Bazen yağmur, kar, rüzgar, fırtına veya dolu gibi etmenler ile de karşılaşılmaktadır. Hava ve atmosfer koşullarının dışında da özellikle büyük şehirlerde çok yoğun kullanım yer aldığından dolayı kalabalık şehir koşulları da şehir mobilyaları ve kent eşyalarının daha hızlı eskimesine neden olur. Bu nedenle bu tip alanlarda kullanılacak atık kutuları, çöp konteynerleri veya kovalar gibi noktalar genellikle metal malzeme ile üretilir.

Metal, açık alanda kullanılacak kent mobilyaları gibi ürünlerin en yüksek dayanıklılığa sahip olması için tercih edilen malzemedir. Ancak kullanılacak metalin de hem dış kısmında bulunan boya hem de kaplama malzemesi ile tamamen temiz ve aşınmayacak bir yapı göstermesi gerekir. Ancak kullanılacak ürünlerde önemli noktalardan birisini de tasarım oluşturmaktadır. Tasarım açısından da sadece malzemenin kalitesi değil malzemenin ne kadar özenli bir şekilde işlenmiş olduğu önem arz eder. Yani metalin hangi renkler ile kullanıldığı, üretilen kovanın ne kadar pratik bir kullanım ortaya çıkardığı, kullanım ve temizlik açısından ne kadar faydalı olduğu çok önemli noktalardır.

Bu bağlamda Üçel Metal firması tarafından üretilen çöp kovaları dış mekan için özel şekilde tasarlanırken, metal ve ahşabın birleşimi tercih edilmektedir. Bu tip kovalarda genellikle tahliye işleminin kolay şekilde yapılabilmesi için ya bir metal iskelet üzerine sallanır şekilde asılmış kova veya ahşap iskelet içerisine takılarak çıkarılabilen bir kova kullanılır. Genellikle bu ürünlerde metal iskelet içerisinde sallanan kovalar kimi zaman elek şeklinde kimi zaman önden veya üstten açıklık bulunan tasarımlar bazen ise üst kısmında kül tablası bulunan tasarımlar oluşturur. Bu tip ürünlerde genellikle kapak kısmı bulunmamak ile birlikte istenilen durumda teras ve bahçe gibi alanlarda kullanılırken koku yapmaması için kapak eklentisi de yer alabilmektedir.

Özel Tasarım Çöp Kovaları

Adından da anlaşılabileceği üzere bazı çöp kovaları klasik bir şekilde parklarda veya sokaklarda görülen ürünlere göre daha özel ve spesifik bir tasarım ile üretilebilir. Bu noktada kullanıcının daha otantik bir görünüm veya daha modern bir görünüm elde etmesi için seçeneklerde değişimler sağlanmaktadır. Yani bir otelin kapı önü veya lobisinde kullanılacak bir ürün ile bir alışveriş merkezinin iç kısımlarında kullanılacak ürünün birbirinden farklı olması talep edilebilir. Bu noktada işletmenin sahip olduğu mimari yapı, dekorasyon yapısı ve temel özelliklerine uygun bir şekilde de her eşyaya özen gösterilmesi gerektiği düşünülmelidir. Yani detaylı ve hassas bir şekilde ahşap ile dekore edilmiş ve otantik bir yapı kazandırılmış bir restoran işletmesinde kullanılacak çöp kovaları bu yapı ile uyum sağlamalıdır. Bu nedenle üretimlerde metal malzeme tercih edilmiş olsa dahi belirli ayrıntılarda mutlaka ahşap malzeme ile birleşim ve çok daha ince bir görünüm elde edilmelidir.

Bir yapının sahip olduğu mimari ile gerçekleştirilen iç dekorasyon ve dış dekorasyonun mutlaka uyumlu olması önemlidir. Bu nedenle iç veya dış dekorasyon sırasında kullanılacak çöp konteyneri ve kovalar için de uyumlu ürünler seçmek tıpkı örnekte anlatıldığı gibi önem arz eder. Örneğin, elit bir yapı içerisinde bulunan ve her müşterisinin çok özenli bir şekilde yaklaşım gösterdiği bir işletmede kullanılacak ürünler bu işletme yapısına mutlaka uyum sağlamalıdır. Yani özel bir restoranda elit müşteriler ağırlayan ve tasarımına çok yüksek özen gösteren bir işletmenin dış kısmında müşterilerin rahatlıkla tütün ürünleri tüketebileceği ve hava almak için kullanacakları kısımda özel tasarım ile üretilmiş kovalar kullanması yararlı olacaktır. Bu tip ürünler çevrenin kirlenmesi gibi sıkıntıları ortadan kaldırmak ile birlikte bulundukları alanda kolayca kullanım sağlayacak ve istenilen her an kolayca temizleme oluşturacak ürünler olmalıdır. Bu bağlamda kafeterya, restoran, kantin veya mağaza gibi her işletmede bu tip özel tasarımlar ile kullanımlar gerçekleştirilebilir.

Örneğin, özel bir dekorasyon mağazasında satılan ürünler ile uyumlu bir şekilde kullanılacak kovalar da otantik ve keyifli bir yapı oluşturmalıdır. Bu konuda ürünün rengi, tasarımı, görsel özellikleri gibi her nokta işletme ile uyum oluşturmalıdır. Örneğin, üst kısmında bir gemici dümeni bulunan ve yine kapak kısmında kül tablası eklentisi bulunan bir kırmızı-beyaz kova tercih edilebilir. Yine metalik ürünler üretimi gerçekleştiren ve teknik malzeme satışları gerçekleştiren bir işletmede spiral yapı ile üretilmiş metal bir kova veya dış kısmında ferforje demir bulunan bir ahşap kova tercih edilebilir. Bu tip örnekler giderek kolay bir şekilde çoğaltılabilir ve bazen geometrisi bozuk, tahmin edilmeyecek yapılar ile çöp kovası tasarımları dahi yapılabilir. Özel tasarımlar gerçekleştirildiği için renk açısından da mekan ile uyum sağlayacak şekilde kırmızı, beyaz, gümüş grisi, altın rengi, yeşil veya siyah gibi her renk ile kova üretimleri sağlanabilir.

Geri Dönüşüm Çöp Kovaları

Atık olarak adlandırılabilecek şekle gelmiş çöplerin artık hiçbir şekilde kullanılmaması durumunda imha edilmesi gerekir. Ancak bazı çöpler belirli bir noktada toplandıktan sonra geri dönüşüm işlemlerine alındığında, yeniden kullanılabilir bir malzemeye dönüştürülebilir. Bu noktada üretim hammaddesi plastik, cam, kağıt, karton ve metal olan atıklar kolaylıkla geri dönüşüm işlemlerinden geçirilebilir ve bu sayede yeniden kullanılabilir bir malzeme üretilebilir. Örneğin, genellikle gündelik kullanımda sıklıkla tüketilen şişe su, meşrubat şişeleri veya plastik kaplar tekrar geri dönüşüm işleminden geçtiğinde, yeniden kullanılabilecek ambalaj malzemeleri elde edilebilir. Bu sayede doğada yok olması neredeyse imkansız olan çünkü çok uzun süre alan maddeler geri dönüşüm sayesinde yeniden kullanılır ve kaynaklar daha az tüketilerek çevre korunabilir.

Bahsedilen bir şekilde geri dönüşüm imkanlarının elde edilmesi için öncelikle atıkların geri dönüşüm çöp kovaları şeklinde özel kısımlarda toplanması gereklidir. Bu amaç ile çevre koruma kuralları ve kanunlar çerçevesinde oluşturulmuş özel kategoriler sağlayan geri dönüşüm kovaları yer almaktadır. Günümüzde küresel farkındalık oluşturmak açısından evlerde dahi kullanımı görülmeye başlanan bu ürünler, özellikle kalabalık bir kullanım yapısı bulunan hastane, okul, alışveriş merkezi ve kamu kurumları gibi noktalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Hatta bu noktada atıklar birbirlerinden renk yapıları ve malzeme yapıları ile dahi birbirinden ayrılır ve kategorize edilir. Bu kapsamda genellikle set halinde üretimi gerçekleştirilen bu ürünler, sıfır atık çöp kutusu şeklinde da adlandırılabilir. Genellikle üç farklı çöp konteynırının yan yana gelmesi ile birlikte üretilen bu ürünlerde, bir kısım kağıt atıkların biriktirilmesi, bir kısım cam atıkların biriktirilmesi diğer kısım ise plastik atıkların biriktirilmesi için ayrılmıştır. Hatta ek olarak metal atıkların biriktirilmesi veya pil ve elektronik tehlikeli atıkların biriktirilmesi gibi noktalar için de ayrı kısımlar bulunabilir.

Yönetmelikler gereği geri dönüşüm kovalarında birleşmiş şekilde üretilen kovaların her biri ayrı renkte olacak şekilde hazırlanır ve birleştirilir. Bu kapsamda da kağıtların bir araya toplanarak, tek bir kutu içerisinde toplanması için genellikle mavi renk kovalar tercih edilir. Plastik atıkların bir arada toplanması için sarı renkli kovalar tercih edilebilir. Cam atıkların bir arada toplanması için yeşil renkli kovalar tercih edilebilir. Metal ve pil gibi elektronik malzemelerin bir arada toplanarak geri dönüşüm işlemlerine alınabilmesi için kırmızı veya siyah renkli kovalar tercih edilebilir. Yani temel olarak bu kovalarda birleşim elde edilirken, her kovanın birbirinden farklı bir renkte olması ve atıkların net bir şekilde birbirinden ayrılması önemlidir. Bu nedenle Üçel Metal tarafından da çöp kovaları üretimi gerçekleştirilirken, özellikle geri dönüşüm amacıyla atık biriktirmek isteyen alanlar açısından metal veya plastik malzeme ile bu tip özel tasarımlar sağlanmaktadır. Bu tip ürünler belirli dönemlerde tahliye edilmesi ile birlikte geri dönüşüm tesislerine ulaşacak atıklar sağlar. Bu atıklar tekrar kullanılacak şekilde geri kazanım süreçlerinden geçirilip ambalajlar üretilir.

İç Mekan Çöp Kovaları

Daha önce bahsedildiği şekilde dış mekan için kullanılabilecek çöp kovaları kadar özel bir şekilde üretilen iç mekan için kullanılacak kovalar da bulunmaktadır. İç mekan için kullanılacak ürünler ise genellikle metal ve ağır malzemeden üretilir ve daha pratik yani daha hassas çöp ürünlerinin biriktirilmesi için kullanılır. Bu tip ürünlerde en önemli noktalardan birisi, kovanın mutlak şekilde hava alan bir özellik göstermesi veya tam tersi içinde bulunan atıkların kokusunu dışarıya ulaştırmayacak şekilde kapaklı olmasıdır. Aslında genellikle ofis ve mağaza gibi noktalarda pratik ve küçük atıkların biriktirilmesi için kullanılan bu kovalar, pedallı veya süzgeç tarzı kovalar olmaktadır. Örneğin, silindir şeklinde üst kısmından açık ve iç kısmından çıkarılıp takılan bir kovası bulunması ile birlikte klasik olarak her yerde kullanılan kovalar sıklıkla görülmektedir.

Evlerinizde mutfak, balkon, teras ve bahçe gibi alanlarda kullanabileceğiniz bu tip kovalarda eğer dış mekanda yani balkon ya da teras gibi noktalarda sigara içmeyi tercih ediyorsanız, küllük gibi bir parça da bulunması mümkündür. Bazen özellikle küllük olarak kullanılabilecek şekilde de pratik ve küçük metal kovalar üretilmektedir. Yine özel bir şekilde evinizin giriş kısmında veya kapı önünde bulunacak kış mevsimlerinde avantaj oluşturacak bir tasarım da tercih edilebilir. Çünkü bu noktada şemsiyelik olarak kullanabileceğiniz ve görsel olarak da tıpkı bir şemsiyeye benzeyen özel tasarımlar yer almaktadır. Bu tip tasarımlar gayet fazla çeşit oluşturmakla birlikte her biri kullanım alanında daha kolay ve daha temiz bir nokta oluşturmak için tercih edilmektedir.

Genellikle kapalı alanlarda yani iç mekanlarda kullanılan çöp kovaları kağıt, kırtasiye atıkları, küçük gıda atıkları, ambalaj malzemeleri ve plastik malzemelerin uzaklaştırılması için kullanılır. Örneğin, bir resmi kurum veya bir işletme içerisinde personellerin çalışma masalarının altında pedallı bir şekilde üretilmiş iç mekan için kullanılabilecek bu kovalar yer alabilir. Genellikle alt kısmından pedallı bir şekilde hazırlanmış bu kovalar litre özelliklerine göre 5-6-8-13-16 gibi farklı litre boyutları ile üretilir. Temel olan nokta, çalışan personelin günlük kullanım yoğunluğuna bağlı olarak en doğru kullanım ihtiyacını karşılayacak boyuttaki kovanın seçilmesidir. Genellikle alt kısmında pedal bulunduğu için masa altında ayağın basılması ile kapak açılabilir ve iç kısmında bulunan kova kapasitesini doldurduğu zaman kolaylıkla çıkartılıp boşaltılabilir. Bu tip kova ürünleri, ofislerde çalışma masası altında olduğu gibi koridor noktalarında veya tuvalet gibi alanlarda da kullanılabilir.

Genellikle çalışma alanlarında şirket ve kamu kurumu gibi noktalarda, okul ve hastane gibi alanlarda iç kısmına çöp poşeti yerleştirilebilecek şekilde pratik ve koku yapmayacak atıkların birikmesi için ağzı açık file kovalar kullanılabilir. Benzer şekilde silindir olarak üretilmiş kırmızı, yeşil, sarı veya siyah renkteki kovalar seçilebilir. Bu kovalar silindir özelliğe sahip olduğu gibi kare veya dikdörtgen üst kısmından açık ya da yarım daire şeklinde ürünler de olabilir. Hatta bazen ahşap dış kaplama bulunması ile birlikte iç kısmında metal kovalar yer alması da mümkündür.

Pedallı Çöp Kovaları

Üçel Metal tarafından da çok eski dönemlerden bu yana üretimi devam ettirilen pedallı kovalar, özellikle biraz önce de bahsedildiği üzere işletmelerde ve kapalı alanlarda daha fazla kullanılmaktadır. Ancak bazen çok daha büyük boyutlarda konteyner gibi ürünler ile üretim sağlandığında da açık alanlarda pedallı kovalar kullanılabilir. Genellikle açık alanlarda da bu tip konteynerler kullanıldığında, konteyner alt kısmında bulunan ayak ile basılabilecek pedal üst kapağın açılmasını sağlar. Bu sayede konteyner içerisinde kolaylıkla istenilen boyutlarda ve kapasitesinin yettiği kadar çöp biriktirmek mümkün olacaktır. Kovalarda pedal bulunmasındaki temel mantık, çöp atılırken kova ile el teması kurulmaması yani mikroorganizma bulaşma sıkıntısının yaşanmasının engellenmesidir.

Mikroorganizma bulaşması açısından düşünüldüğünde, aslında bu tip kovaların kullanılması en uygun noktalar hastaneler ve mutfaklar olacaktır. Çünkü hastaneler gibi alanlarda kullanılan çöp kovaları tıbbi atıkların biriktirildiği alanlar oldukları için birçok hastalığın kolay bir şekilde yayılması ve bulaşması mümkün hale gelecektir. Bu nedenle hastanelerde laboratuvar, kantin, tuvalet veya doktor odası gibi noktalarda pedal ile kullanıldığından kovanın kapak veya diğer kısımlarına temas etmeden çöplerin kolaylıkla atılması ve uzaklaştırılması mümkün olacaktır. Çünkü örnek olarak hastalar için kullanılan şırınga, eldiven, çubuk veya tıbbi malzemeler bir daha kullanılmaması gereken ve her kullanımda üzerinde mikroorganizma biriktiren ürünlerdir. Bu tip ürünlerin geri dönüşüm imkanı da bulunmadığı için bulaşma ve mikrop yayılması gibi durumları engellemek için hemen uzaklaştırılması gerekir. İşte bu noktada da hastane personelleri, doktorlar ve hemşireler tarafından kullanımı doğru olacak pedallı kovalar tercih edilebilir.

Hastane ve sağlık kurumlarında görüldüğü gibi benzer şekilde gıda işletmelerinde ve mutfaklarda da pedallı kovalar kullanılabilir. Zira mutfaklarda da genellikle atıklar gıda yollu olarak ortaya çıktığından dolayı bu atıklar bir süre sonrasında mikroorganizma biriktirmeye başlar ve koku gibi sıkıntılar ortaya çıkarır. Kullanılan çöp kovaları ister istemez kapak gibi kısımlarında kirlenme ve mikroorganizma biriktirme gibi durumlar oluşturur. Bu durumda sürekli bir şekilde çalışan ve gıda üretimi gerçekleştiren mutfaklarda bu tip kovaların kapaklarına temas etmeden alt kısmındaki pedal ile açılıp kapanması doğru olacaktır.

Ayrıca hastane ve mutfak gibi alanlarda bulunan bu tip pedallı kovalar genellik ve metal ile üretilmelidir. Çünkü metal hava ile teması çok daha zor bir hale getirirken, daha dayanıklı ve temizlenmesi daha kolay bir kullanım oluşturacaktır. İç kısmında poşet kullanılması sayesinde kovanın daha temiz kullanılması da mümkün hale gelirken, istenilen dönemlerde dış kasa ve iç kısmında bulunan kova yerinden sökülerek su ile yıkanabilir ve kolaylıkla dezenfekte edilebilir. Bu sayede hem istenmeyen kokular kolaylıkla ortadan kaldırılabilir hem de görüntü açısından temiz bir sonuç elde edilebilir. Yine boyut açısından da her kullanıcının ihtiyaç duyduğu alana göre ofis, hastane, alışveriş merkezi, toplu kullanım alanları, okullar veya mutfaklar gibi alanlarda yer alabilir.

Sıfır Atık Kovaları

Son zamanlarda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli konuların başında bulunan ve çevrenin korunması için önem verilen sıfır atık konusu, özellikle geri dönüşüm ile ilgili bir konu oluşturmaktadır. Yani şehir alanlarında, ev, işyeri, işletme ve kurum gibi her notada dışarıya çıkarılan atıkların sıfır atık projesi ile birbirinden ayrılması ve israf gibi istenmeyen durumların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle yeni dönem çöp kovaları arasında sıfır atık kovaları önemli bir seçenek oluşturmaktadır. Bu kapsamda hem çevreye katkı sağlanır hem de ekonomik anlamda avantajlar elde edilmektedir. Hızlı bir şekilde artan dünya nüfusu içerisinde insanların daha iyi ve daha doğru bir atık yönetimi gerçekleştirmesi için Üçel Metal tarafından da özel bir şekilde bu tip kovalar geri dönüşüm imkanı oluşturacak şekilde metal veya plastik malzeme ile üretilmektedir. Ürünlerde genellikle metal, cam, organik atık, kağıt veya plastik atıklar birbirinden ayrılarak geri dönüşüm için avantaj sağlanmaktadır.

Çöp Kova Çeşitleri

Temel olarak çöp biriktirmek ve geri dönüşüm oluşturmak için birbirinden ayrılan ürün çeşitleri incelendiğinde de birçok farklı çeşit görülmesi mümkün olacaktır. Aslında temel olarak iç mekanda ve dış mekanda kullanılabilecek ürünler birbirinden ayrılsa da her bölgede de farklı ürün tipleri yer almaktadır. Örneğin, iç mekanda kullanılabilecek kovalar incelendiğinde, banyo, tuvalet, mutfak, kurum koridoru, ofis veya sağlık kurumu gibi her alanda farklı ürün tipleri ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Dış mekanda kullanılacak ürünler düşünüldüğünde ise ortamın dekoratif özelliklerine ve kullanım alanlarına bağlı olarak metal ile üretilmiş ahşap çerçevesi bulunan veya plastik kovalar tercih edilebilir. Diğer noktada kullanıcıların tercihlerine bağlı bir şekilde dekoratif ve hassas nitelikli özel tasarım oda ve banyo tipi kovalar, mutfak tipi kovalar veya açık alan için konteynerler gibi çeşitler yer almaktadır.

Çöp Kovaları İmalatı

Klasik olarak açık alanda, kapalı alanda, iç veya dış mekanda kullanılabilecek çöp kovaları için gerçekleştirilecek imalat açısından da farklı malzemeler göz önünde bulundurulur. Örnek olarak dış mekanlarda kullanılacak kovalar için öncelikle metal malzeme tercihi sağlanmaktadır. Çünkü metal malzeme dış hava koşullarına, kış, yaz ve aşınma gibi her noktaya karşı dayanıklılık oluşturacaktır. Metal, iç mekanda kullanılacak kovalar için de öncelikli tercihlerden birini sağlamaktadır. Çünkü benzer özellikler iç mekan kullanımlarında da talep edilmektedir. İmalat gerçekleştirilirken öncelikli noktalardan birisini de tasarım oluşturur. Tasarım açısından da farklı geometrik şekiller, farklı kullanım malzemeleri, kullanımın gerçekleştirileceği alan gibi noktalar göz önünde bulundurulur. Ayrıca renk, malzeme kalitesi ve ürün boyutu gibi noktalarda da imalatta değişimler ortaya çıkmaktadır.

Çöp Kovaları Fiyatları

Fiyatlar açısından da genellikle çöp kovaları için rakam değişimleri kullanılan malzemenin metal, ahşap, plastik veya PVC gibi malzemeler olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kullanım alanının sağladığı özelliklere göre yapılan tasarımlar ve yine kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak gerçekleştirilen boyut özellikleri rakamlarda değişiklikler ortaya çıkarmaktadır. Ancak özellikle kova ürünleri temin edilirken fiyat açısından en önemli ayrıntıyı, kaç adet ürün temin edildiği oluşturmaktadır. Ayrıca kullanım noktasında özel tasarım kovalar tercih ediliyorsa, bu ürünlerden 10 adet tercih edilmesi ile 10 adet küçük boyutlu pedallı ofis kovası tercih edilmesi arasında önemli bir fiyat farkı ortaya çıkmaktadır. Aslında Üçel Metal firması bu konuda herkes için çok uygun rakamlı, yüksek malzeme kalitesi sunan, dayanıklı ve estetik görüntülü ürünler sağlamaktadır.

Ayaklı Çöp Kovası

Ayaklı kova genellikle dış mekanlarda kullanımı tercih edilen, estetik ve pratik ürünlerden birini oluşturmaktadır. Benzer şekilde özel tasarım ile de hem dış mekanda hem de iç mekanda kullanılabilecek ayaklı kovalar üretilmektedir. Ayaklı kova ürünlerinde bazen yere sabit bir şekilde montaj yapılmış ve kova eklentisi orta kısmında sallanan sokak kovaları görülebilir. Bazen tek bir ayak üzerinde benzer şekilde yere monte edilmiş kovalar kullanılabilir. Ayrıca daha estetik bir görüntü oluşturması açısından da iç mekanlarda kullanılabilecek ayaklı kovalar açısından metal veya ahşap ayak bulunan kovalar bulunmaktadır. Bilhassa otantik bir görüntü elde etmek açısından restoran ya da otel gibi işletmelerde kullanılmak üzere çöp ve kül haznesi yer alan ahşap malzeme ile üretilmiş ve sac kaplama yapılmış ayaklı kovalar da yer almaktadır. Bu ürünler periyodik bir şekilde bakım ve temizlik yapılarak uzun yıllar aynı özel görünüm ile kullanılabilir.

Atık Çöp Kutusu

Aslında geri dönüşüm oluşturan çöpler ile atık olarak adlandırılan çöpler birbirinden ayrı bir konum oluşturabilir. Çünkü atıklar, artık geri dönüşümü olmayan gıda çöpleri veya tıbbi atıklar olarak düşünülebilir. Bu tip atıkların biriktirildiği çöp kovaları genellikle mikroorganizma biriktirme gibi sıkıntılar ortaya çıkarır veya iç kısmında giderek atıklar nedeniyle koku oluşturabilir. Bu nedenle bu tip atıklar ev, işyeri, ofis ve açık alanlarda kullanılırken kapak kısmı mutlaka yer alır. Kapak sayesinde kovanın iç kısmında bulunan koku ve kötü görüntü insanlara rahatsızlık vermeyecek şekilde bertaraf edilebilir. Yani daha sağlıklı ve daha özenli bir kullanım imkanı elde edilebilir. Ayrıca bu tip ürünler istenilen koşullarda ofis veya iş yerlerinde de gündelik kullanım için tercih edilebilir.

Bahçe Çöp Kovası

Kurum, konut, işletme veya apartman gibi her alanda daha rahat bir nefes almak, dinlenmek ve dış mekan dekorasyonu gerçekleştirmek için bahçe gibi bölümler yer alır. Bu bölümler içerisinde temizlik gerçekleştirirken, genellikle ağaçlardan dökülen yapraklar, kurumuş çiçekler veya rüzgar gibi etmenler nedeniyle uzaktan gelen atıklar görülmektedir. Bazen bahçenin hava almak veya dinlenmek için kullanılması gibi noktalarda bahçede çöp paketleri, ambalajlar veya kağıt atıkları gibi çöpler birikebilir. Bu tip atıklar koku oluşturmayacak ve kolaylıkla doğada çürüyecek atıklar oluşturdukları için bu noktada bahçe çöp kovası gibi ürünler kullanılabilir. Genellikle bu tip kovalar ahşap dış çerçeve ile üretilir ve iç kısmında istediğiniz her zaman çıkarıp, tahliye gerçekleştirip, temizleyip tekrar kullanabileceğiniz metal kovalar bulunur.

Belediye Çöp Kovası

Belediyeler yani yerel yönetimler insanların yaşam alanlarında ve toplu kullanım alanlarında temiz bir ortam elde edilmesi için genellikle çöp kovaları kullanarak şehir düzeni elde ederler. Bu tip alanlarda kullanılacak kovalar normal koşullarda ev veya ofislerde kullanılan kovalara göre daha büyük boyutlu ürünler olmalıdır. Bu nedenle bu tip ürünler kova yerine konteyner şeklinde adlandırılır. Konteyner çoğu zaman gündelik olarak çok yüksek miktarda çöp muhafaza etmek için kapaklı ve kolaylıkla her noktaya taşımak için tekerlekli şekilde üretilir. Yerel yönetimler tarafından çok yüksek sayılar ile temin edilen bu ürünler genellikle sert plastik malzeme veya dayanıklı metal malzeme ile üretilir. Düzenli bir şekilde yine yerel yönetimler tarafından tahliye işlemleri ve temizlik işlemleri gerçekleştirilerek uzun yıllar kullanılabilir.

Küllük Çöp Kovası

Ülkemizde sigara tüketimine karşı gerçekleştirilen kampanyalar ile birlikte genellikle tütün ürünlerinin kullanılması açısından daha düşük rakamlar ortaya çıkmaya başlasa dahi halen açık alanlarda ve birçok işletmede tütün ürünleri kullanılmaktadır. Örneğin, restoran, kafeterya, okul veya kurum gibi noktalarda sigara tüketiminin gerçekleştirilmesi için açık alanlar oluşturulmaktadır. Bu tip alanlarda ve izmaritlerin çevreye yayılarak kirlilik oluşturmaması için özel kovalar kullanılmalıdır. Bu tip ürünler özel bir şekilde küllük yapısı ile üretilir. Yani alt kısmında yine klasik bir çöp biriktirme haznesi bulunmak ile birlikte üst kısmında bir ızgara ve kül biriktirme tablası ile birlikte küllük yer alır. Kovanın üst kısmında bulunan küllük kısmı, istenilen zaman kovadan ayrılarak, boşaltılıp temizlenerek yıkanıp yeniden kullanılabilir.

Çöp Konteyneri

Konteyner aslında biraz önce bahsedildiği üzere genellikle belediyeler tarafından kullanılacak şekilde üretilmiş daha büyük boyutlu çöp kovası olarak adlandırılabilir. Ancak bazı noktalarda endüstriyel kullanım veya kalabalık toplu konutlar gibi noktalarda kullanım gerçekleştirmek için çok daha büyük boyutlu konteyner ürünleri de ortaya çıkmaktadır. Genellikle plastik malzeme ile üretimi gerçekleştirilen bu ürünler dayanıklı, kolay temizlenen ve atıklardan ortaya çıkan asit gibi zararlılara karşı dahi dayanıklılık gösteren ürünlerdir. Özellikle son yıllarda geri dönüşüm avantajı elde edilmesi için de konteyner ürünleri birleşik bir şekilde sağlamaktadır. Yani konteyner için her bölüm özel bir şekilde farklı geri dönüşüm atıklarının birikmesi için hazırlanmıştır. Yani bir kısım cam, bir kısım metal ve bir kısım plastik atıkların birikmesi gibi noktalar için birbirinden ayrılabilir.

Çöp Konteyneri İmalat

Konteynerlerde imalat gerçekleştirilirken de yine bahsedildiği şekilde özellikle geri dönüşüm gibi noktalar göz önünde bulundurulur. Bu kapsamda sadece tek bir tip atığın biriktirilmesi için özel şekilde üretilmiş tek boy konteynerler gibi bu tip konteynerlerin bir araya getirilmesi ile üretilmiş daha büyük ürünler de bulunmaktadır. Ayrıca gri, siyah, mavi, beyaz, sarı gibi tek renkli üretilmiş ortalama bir boyutu bulunan konteyner ürünleri de bazı noktalarda ortak şekilde kullanılabilir. Örneğin, bir kurum içerisinde personeller bahçe içerisinde bulunan küçük çöp kovaları içerisindeki tüm atıkları biriktirmek ve tek bir parçada uzaklaştırmak için konteyner kullanmayı tercih edebilir. Ayrıca otel, kamu kurumu, hastane veya okul gibi kurumlar bahçe kısmında geri dönüşüm için birbirinden ayrılan konteyner ürünleri kullanabilir. İşte bahsedilen tüm bu ayrıntılar göz önüne alındığında, Üçel Metal firması tarafından farklı konteyner imalatları sağlanmaktadır.

Büyük Çöp Konteyneri

Özellikle kullanım alanı açısından düşünüldüğünde, bazı noktalarda küçük boylu plastik çöp konteyneri kullanımı yeterli olsa dahi bazı noktalarda çok daha büyük boyutlu ürünler ihtiyaçları karşılayabilir. Örneğin, bir okul bahçesinde kullanılacak çöp konteyneri mutlaka büyük boyutlu olmalıdır. Çünkü günlük olarak ortalama 8 saat gibi bir süre aktif olan okullarda öğrenciler, öğretmenler ve personeller sürekli bir şekilde gıda veya kırtasiye atıklarını uzaklaştırmak isteyecektir. Bu durumda da bir büyük konteyner okul bahçesinde yeterli kullanım oluşturabilir. Benzer bir nokta açısından büyük çöp konteyneri hastane, fabrika, kamu kurumları, oteller, apartmanlar veya toplu konutlar gibi noktalarda da kullanılabilir. Tekerlekli, kapaklı ve pedallı şekilde üretilmiş bu konteyner ürünleri istenen noktaya kolaylıkla taşınabilir, tahliye edilebilir ve kolayca temizlenebilir.

Çöp Konteyneri Çeşitleri

Üçel Metal firması tarafından gerçekleştirilen imalatlarda çeşitlilik açısından da boyut, kullanım alanı, renk ve atık tipine bağlı şekilde konteyner ürünleri ortaya çıkarılmaktadır. Örneğin, boyut açısından 50 litre veya daha büyük bir boyut oluşturan konteyner ürünlerinden başlamak üzere 1100 litre gibi çok daha büyük boyutlara ulaşan konteyner ürünleri de yer almaktadır. Genellikle plastik malzemeden üretilmiş olan konteyner ürünleri özel isteklere bağlı olarak belediye gibi kurumlar için metal malzeme ile de üretilebilir. Firma bu üretimlerinde geri dönüşüm özelliklerini de göz önünde bulundurulduğu için polietilen malzeme ile üretilen konteyner ürünlerinde cam atık, plastik atık, kağıt atık, metal atık ve elektronik atıklar için ayrı renklerde üretim yapmaktadır. Bu bağlamda yeşil, sarı, mavi, kırmızı, gri ve siyah gibi konteyner renkleri yer almaktadır.

Çöp Konteyner Fiyatları

Konteyner ürünlerinde fiyat açısından ortaya çıkan farklılıklar da benzer şekilde ürünlerin kaç litre gibi bir boyut gösterdiğinden başlamak üzere hangi malzemeden üretilmiş olduğuna bağlı olarak da değişim gösterebilir. Yani 50 litre gibi küçük boyutlu bir konteyner genellikle ofis veya kurum içi alanlarda kullanıldığı için daha düşük bir fiyat ile temin edilebilir. Ancak belediye gibi kurumlar tarafından şehir alanlarında, park, bahçe ve meydanlarda kullanılacak büyük boyutlu konteyner ürünleri daha yüksek fiyatlar ile temin edilebilir. Bu konuda da Üçel Metal firması tarafından sağlanan değişimler ile birlikte 50 litre, 120 litre ve 1100 litre gibi konteynerler özellikle geri dönüşüm için uygun bir şekilde üretildiğinde, fiyat farklılıkları ile karşılaşılmaktadır.

Çöp Konteyneri Ankara

Başkent Ankara hem işletme alanlarında hem yaşam alanlarında atık yönetiminin oluşturulması için her noktada çöp kovaları ihtiyacı göstermektedir. Bu bağlamda ev sahipleri, işletme sahipleri, kurumsal kullanıcılar, belediyeler veya özel kullanıcılar ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Üçel Metal firması sayesinde bu ürünlere ulaşabilir. Firma, her alanın özelliklerini ve kullanım tipini göz önünde bulundurması vasıtasıyla üretimler sağlar. Yani çöp kovaları bu nedenle olabildiğince geniş bir çeşitliliğe ulaşırken, konteyner ürünleri de Ankara kenti için benzer bir şekilde çeşitlilik oluşturur. Ankara’nın her noktasında yani parklar, kurumlar, meydanlar, bahçeler, cadde ve sokaklar gibi her alanda ihtiyaç duyulan küçük veya büyük boyutlu konteyner ürünleri değişen fiyatlar ve üretim malzemeleri ile firma üzerinden temin edilebilir.