+90 312 394 66 66
bilgi@ucelmetal.com

Oturma Bankı

Banklar

Genellikle açık alanda kullanılmak üzere bir veya daha fazla kişinin oturup dinlenme imkanı bulacağı uzun koltuklar banklarolarak adlandırılır. Çoğu zaman ahşap ile oturma kısmı oluşturulan ve kaide yani iskelet kısımları da metalden elde edilen bu kent mobilyaları; park, bahçe, dinlenme alanı veya teras gibi birçok farklı noktada kullanılabilir. Bazen kol ve sırt kısımlarında destek bulunması mümkün olurken, bazen tekdüze sadece oturabilecek şekilde hiçbir dayanak olmadan da üretilebilirler.

Bilhassa Üçel Metal gibi bir firma, 1993 yılında bu yana sektörde yer alması ile tanınmaktadır. Bu kapsamda firma yaklaşık 30 yıldır tasarım, üretim ve uygulama bağlamında kent mobilyaları açısından hizmet vermektedir.

Oturma Bankı

Aslında temel olarak da banklar oturma amacı ile üretilmiş ürünler olmasına rağmen bilhassa oturma bankı şeklinde üretimi yapılmış ürünler de yer almaktadır. Bu ürünler genel olarak paslanmaz yapıya sahip olmaları ile birlikte bahçe için kullanımı daha uygun olacak kent mobilyaları da üretilebilmektedir. Bu tip ürün serileri içerisinde fiber ürünler, park serisi ürünleri, paslanmaz metal ürünler veya ahşap tasarım sırt dayama kısmı bulunan ürünler yer almaktadır.

Oturma Bankları

Açık alanlarda daha çok kullanımı görülen oturma bankı ürünleri, çoğu zaman ahşap ile üretilir ve yere sabitlenecek şekilde metal ayaklara sahiptir. Özellikle kent yönetimleri ve yerel yönetimler tarafından park ve bahçe gibi alanlarda bu tip ürünler sıklıkla kullanılır. Örnek olarak döküm ayaklı, kolsuz ahşap bank ürünleri veya kol destekli bank ürünleri gösterilebilir. Tam tersi bir şekilde sırt dayama destek bölgesi bulunmasa dahi tamamen düz bir şekilde sadece oturmak için kullanılabilecek ürünler de yer almaktadır.

Ürünlerde tasarımlar değişmek üzere bazen tekdüze ve düz ürünler ortaya çıksa da bazen kolay ve geometrik kesimler ile üretilmiş tasarımlar da bulunmaktadır. Bu kapsamda elips şeklinde tasarlanmış, üçgen veya dalgalı şekilde tasarlanmış kullanım alanının mimari yapısını tamamen uyum sağlayabilecek şekilde ürünler göz önünde bulundurulabilir. Hatta tamamen dayanıklı PVC veya metal ile üretilmiş bank ürünleri de bulunmaktadır.

Ahşap Banklar

Bank üretimi için en çok kullanılan malzemelerin başında ahşap yer alır. Çünkü ahşap, yıllara göre dayanıklı ve aynı zamanda da yalıtkan olması ile birlikte her mevsim uygun kullanım oluşturacak bir malzemedir. Kış mevsimlerinde yağmur, rüzgar ve kar gibi etmenlere karşı dayanıklı bir yapısı bulunan ahşap, yaz mevsimlerinde ise tüm sıcak hava koşullarına karşı dahi olsa dayanıklı bir kullanım oluşturur.

Yalıtkan özelliğe sahip olması ile de birlikte ahşap bank üretimi için kullanıldığında, çok sıcak havalarda ısıyı yansıtmaması ve çok soğuk havalarda da soğuğu yansıtmaması nedeniyle sağlıklı kullanım oluşturur. Bu nedenle ahşap kullanımı sayesinde üretilmiş banklar dört mevsim konforlu ve sağlıklı bir kullanım oluşturmaktadır.

Metal Banklar

Ahşap, dayanıklı ve sağlıklı bir kullanım oluşturmasına rağmen bazı noktalarda çok daha uzun ömürlü bir bank kullanımı ihtiyacı bulunduğundan dolayı bu ürünlerde metal malzeme tercihi de yapılabilir. Çünkü metal, dayanıklı yapısıyla her zaman boyanarak yeniden tertemiz bir hale getirilebilir ve daha sağlam olduğu için taşıma kapasitesi de gayet yüksek olacaktır.

Bilhassa paslanmaz özelliğe sahip olan metal malzemelerde renk özellikleri de çok kolay bir şekilde değiştirilebilir ve açık alan ya da kapalı alan için uyumlu bank renkleri elde edilebilir. Klasik olarak siyah veya gri renkte olan metal ürünlerde boyama çalışmaları ile kırmızı, yeşil, turuncu veya krem rengi gibi tasarımlar elde edilebilir.

Bank Modelleri

Klasik olarak düşünüldüğünde sadece açık alanlarda, park veya meydan gibi noktalarda kullanıldığı düşünülse de aslında banklar istenildiği şekilde evlerin teraslarında, hastane, okul, kafeterya veya kantinler gibi noktalarda da kullanılabilir. Özellikle 1993 yılından itibaren Üçel Metal kent mobilyaları konusunda verdiği hizmetler ile bu konuda da çok geniş bir model seçeneği oluşturmaktadır. Yaklaşık 26 senedir Türkiye’nin dört bir noktasında otel, hastane ve AVM gibi her noktada özel bank modelleri ile hizmetler sağlamaktadır.

Firma tarafından sunulan modeller arasında oturma için kullanılabilecek farklı geometrik şekiller oluşturan bank ürünleri veya özellikle kurumsal anlamda kullanılabilecek bank ürünleri bulunmaktadır. İskelet üzerinde tek bir parça ile oturma kısmı oluşturan bir bank veya sandalyelerin bileşimi sayesinde üretilmiş sıralı bir bank ürünü tercih edilebilir. Ahşap malzemenin kaplaması ile üretilmiş şekilde oval olarak kamelya içlerinde kullanılabilecek veya tamamen klasik şekilde bilinen park ve oturma bankı şeklinde kullanılabilecek modeller tercih edilebilir.

Bank Çeşitleri

Modeller açısından çok geniş bir çeşitlilik elde edilmesi ile birlikte ürün çeşitleri açısından da temel olarak iki çeşitten bahsedilmesi daha kolay olacaktır. Firma tarafından da üretilen şekilde özel tasarım ürünleri, iç tasarımda kullanılabilecek ürünler ve dış mekanda kullanılabilecek bank ürünleri gibi temel üç çeşit yer almaktadır.

Bahçe Bankları

Bahçe ve park gibi alanlar genellikle halka açık veya özel bir şekilde kullanılabilecek alanlardır. Bu nedenle bu tip alanlarda kullanılacak banklar genellikle dış mekan için uygun bir şekilde tasarlanmış olacaktır. Özellikle kaide yani iskelet kısımlarının metal olması ve oturma kısımlarının PVC veya ahşap ile üretilmesi çok daha uygun olmaktadır. Bu sayede daha dayanıklı ve sağlıklı bir kullanım elde edilebilir.

Bank Tasarımı

Hangi alanda kullanılacak olursa olsun Üçel Metal tarafından gerçekleştirilecek üretimlerde ilk noktayı iyi bir tasarım yapılması oluşturmaktadır. Çünkü tasarımlar ile birlikte bank ürünlerinde daha doğru bir kullanım yani her nokta için uygun ürünler ortaya çıkacaktır. Örneğin, bir AVM içerisinde belirli noktalarda insanların dinlenmesi için oturma alanları oluşturmak açısından bank kullanımı tercih edilebilir. Bu konuda da klasik şekilde halk parkları ve bahçelerde görülen ürünler yerine daha özel ve hassas tasarımlar yapılmalıdır. Bu tasarımlarda ürünün genişlik, derinlik, yükseklik ve hacim gibi noktaları, kullanılacak ahşabın türü, kullanılacak metal türü ve renk gibi tüm özellikler teker teker belirlenir.

Ahşap Bank Ankara

Bilhassa Başkent Ankara düşünüldüğünde, Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biri olması ile birlikte her mevsim şartlarına dayanacak şekilde ürünler tercih edilmelidir. Bu nedenle firmanın üretimleri kapsamında Ankara için özel şekilde hazırlanan banklar bilhassa kar ve kış soğuklarına dayanacak bir yapı göstermektedir. Özellikle açık havalarda kullanılsa dahi Ankara kentinde kullanılacak ürünlerin ahşap ile üretilmiş olması, yalıtkanlık açısından çok büyük fayda oluşturacaktır.

Kış mevsimlerinde havanın açık olduğu günlerde dahi sıfırın altında dereceler yaşanması gibi bir sıkıntı ile karşılaşıldığı için Ankara’da çok daha dayanıklı ürünler tercih edilmelidir. Bu konuda bilhassa açık alanlarda kullanılacak ürünlerin daha yüksek bir özen ile üretilmesi gereklidir. Ancak yine metro, otobüs istasyonu, AVM, hastane gibi noktalarda kullanılacak bank ürünleri için de daha estetik tasarımlara sahip olan ve kapalı mekanların mimari yapısına uyum gösterecek ürünler tercih edilebilir.

Bank Fiyatları

Rakamlar açısından düşünüldüğünde de Üçel Metal firması tarafından sunulan ürünlerde genellikle fiyatlar seçilen ürün boyutları ve üretim malzemesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çünkü bazı ürünler tamamen metal bazı ürünler ise kısmen ahşap ve kısmen metal birleşimi ile üretilmektedir. Bu nokta dışında ise yapılan tasarım seçimleri ve temin edilecek ürün sayısı fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle bank fiyatları düşünüldüğünde, özellikle çok yüksek ürün sayısı ile alım gerçekleştirildiğinde de firma tarafından çok uygun fiyatlar sağlanmaktadır.